A Precíziós Gazdálkodás Konferencia délutáni programjában tartott két órás rendezvényt Dr. Balla István, a GAK Nonprofit Kft. ügyvezetője, a MATE egyetemi docense indította el nyitó beszédével, majd Varga Péter Miklós, a Cibus Hungaricus vezető szakértője foglalta össze az AEDIH projekt felépítését.
A programot az Agrár-EDIH szakértői folytatták, Dr. Tóth Krisztina egyetemi docens, a Felnőttképzési Központ vezetője, valamint Szenek Zoltán precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó közreműködésével.
Kuzsmiczki Szilárd Fejér vármegyei gazdálkodó példáján mutatták be a Roadmap-ben szereplő kérdéseket és témákat, a szakmai életút fontosabb lépéseit felvázolva.
A többségében gazdálkodókkal teli teremben élénk párbeszéd alakult ki, a résztvevők sokat kérdeztek a gyakorlati megvalósításról, amelyekre az AEDIH szakértők minden esetben válaszoltak.
Szó volt a program célcsoportjának meghatározásáról, a kis- és közepes gazdaságok vezetőiről, az adatgyűjtésről, a feldolgozásról és a döntéshozásról, valamint az adatkezelés, a talajvizsgálatok és a hozammérés összefüggéseiről.
Dr. Tóth Krisztina kiemelte, hogy aktív gazdákat kell keresni, amelynek része a példaképek megtalálása is, akik hatására bizalmi és tapasztalati alapon tud terjedni a digitalizáció regionális szinten.
Mindehhez fejlődni vágyó termelőkre van szükség, akiket a szaktanácsadóknak a saját portájukon kell a digitalizációs technológiákkal megismertetni.
A folyamat része a tanulás, amit számos Digitális Agrárakadémia tananyag is támogat. El kell köteleződni a fejlődés iránt, mert csak így lehet előrehaladni és versenyképesnek maradni - mondta.