Ugrás a tartalomra

AEDIH Hackathon felhívás

FELHÍVÁS! AEDIH HACKATHON-t szervezünk az alábbi témában:

Klímaváltozással kapcsolatos kihívások kezelése a digitalizáció módszereivel az agráriumban

Mi a hackathon? 

A hackathon egy olyan 24 órás esemény, aminek célja, hogy a résztvevők csapatokba rendeződve egy meghatározott témában, kihívásokra működő informatikai/technológiai megoldási javaslatot hozzanak, akár prototípust készítsenek, melyet a rendezvény végeztével zsűri előtt mutatnak be. A 24 órás munka során szakértők, mentorok segítik a csapatok munkáját. A hackathon minimum 2 fős csapatokban zajlik, javasolt csapatszám egy esemény alkalmával maximum 8-10 csapat.

Az 1. AEDIH Hackathon felhívása: 

Választható fő témakörök:

  1. Klímaváltozás fokozódását csökkentő gazdálkodói és szaktanácsadói módszerek támogatása digitális technológiával
  2. Klímaváltozásnak ellenállóbb, reagálóképesebb gazdálkodói és szaktanácsadói módszerek támogatása digitális technológiával
  3. Mindkettő

Lehetséges al-témakörök (példák):

  • Precíziós technológiák a regeneratív gazdálodásban
  • Időjárási adatok felhasználása a gazdálkodói döntéstámogatásban
  • Növényvédelmi előrejelzés támogatása
  • Okos öntözési tchnológiák
  • Talaj karbon monitoring szenzorhálózat
  • Állatmonitorozása hatékonyabb takarmányhasznosításért
  • Blockchain, nyomonkövetés

Jelentkezési lap: https://intro.aedih.hu/form/hackathon-jelentkezesi-lap

 
Jelentkezési határidő: előzetesen tervezett 2024 végéig, meghosszabbítva legkésőbb a 2025 évi PREGA-ig (ahol az esemény bemutatásra kerül)
Helyszín: Gödöllő, MATE B Kollégium Gorka és C-Hall terem
Kísérő program: félidőben zenés táncos rendezvény élő zenével

Időpont: 2025. március ... nap reggel 10h - másnap reggel 10h

Helyszín: Gödöllő, MATE B Kollégium Gorka és C-Hall terem

Célcsoport: 

Ki a célcsoport, kik jelentkezhetnek a hackathonra?

Mezőgazdasági, környezeti, fenntarthatósági, kisgazdálkodói kihívások iránt érdeklődő, a problémák megoldásában hosszabb távra elköteleződést érző, nyitott, innovatív, kreatív, a közösségi megközelítést, együttműködést fontosnak tartó, a korszerű digitális technológiákat, fejlesztési módszereket, programozási eljárásokat ismerő, e területeken tanulmányaik során vagy szabadidejükben képességeiket fejlesztő hallgatók. 

  • Fiatal szakemberek, egyetemi hallgatók, akár középiskolai diákok (például mezőgazdasági-, kertész-, állattenyésztő, élelmiszer- precíziós gazdálkodási mérnökök, növényorvosok gazdaságinformatikusok, gépészmérnökök, szaktanácsadási kurzusok részvevői) – az agrár területen folytatott tanulmányok nem feltétele a jelentkezésnek

Téma, kihívások (javasolt 2-3 témakör): Mi a témája, kihívásai, témakörei a versenynek, amire jelentkezéseket várnak és megoldást kell szolgáltatni a verseny során?

Egyre nagyobb mértékben digitalizálódó világunkban az adatok kiemelt erőforrássá váltak. Különösen igaz ez a mezőgazdaságra, ahol az elmúlt az elmúlt években jelentősen megnőtt az adatokat előállító precíziós eszközök, érzékelők és szenzorok, illetve különböző felügyeleti megoldások száma. Egyre több adat áll tehát rendelkezésre, amelyekre azonban szükség is van, hiszen a kihívások, amelyekkel a gazdálkodók szembesülnek, szintén egyre nagyobbak: az energiahatékonyság iránti igény, vagy éppen a klímaváltozás hatásai döntő  módon változtatják meg és befolyásolják a gazdálkodási gyakorlatot. A változások kezeléséhez, az alkalmazkodás irányainak és megfelelő formáinak kialakításához elengedhetetlen az adatok célzott gyűjtése és hatékony feldolgozása.

Miközben egyre több a nyílt adatforrás és a (meteorológiai) adatok gyűjtésre használható szenzorok és egyéb technológiák ára látványosan csökkent, nem mondható el, hogy ez a folyamat gazdálkodók számára könnyen használható, olcsó és a saját gazdaságukra adaptálható megoldások formájában öltött volna testet. Az adatok gyűjtése, strukturált tárolása, feldolgozása, összekapcsolása és döntéshozatali felhasználása kiemelt fontosságú, és a mezőgazdaságban elérhető digitális szolgáltatások előtt elő egyik legnagyobb kihívás ezeknek adatok felhasználhatóságának javítása a gazdaságok rugalmasságának, alkalmazkodóképességének és hatékonyságának növelése céljából.

Az Agrár EDIH eddigi működése során szintén szembesült a környezeti és meteorológiai adatok és az azok gyűjtésére, feldolgozására szolgáló legújabb digitális eszközök iránti felfokozott érdeklődéssel, ezért egy mezőgazdasági fókuszú, a környezeti adatok jobb felhasználását támogató Hackathon keretében igyekszik előmozdítani az erre szolgáló digitális eljárások fejlesztését, a kisgazdaságok számára is felhasználható és ezek igényeinek megfelelő alkalmazások kialakítását és szélesebb körű terjedését.

Lehetséges szempontok az altémákhoz/választható feladatokhoz:

  • Döntéstámogatási rendszerek közötti interoperabilitás

  • Szenzorrendszerek adatküldéseinek összehangolása

  • A legolcsóbb, adatgyűjtő és továbbító rendszer összeállítása

  • Adatmegjelenítéssel kapcsolatos  innovációk

  • Automatizálási lehetőségek beépítése a beérkezett és feldolgozott adatok alapján

  • Nyílt adatok és saját szenzorokból származó adatok egyesítése és kombinálása 

Létszám (javasolt 40-50 fő résztvevő): 

  • max 12 csapat, 2-4 fő, mentor, zsűri, kb. 50 fő

  • utánkövetés (rendezvény prezentációkkal szaktanácsadók részére)

Bevont piaci szereplők meghatározása: értékajánlathoz hasznos lehet néhány vállalat vagy szakmai szervezet bevonása, akik pl. a verseny során mentorációt vagy a győzteseknek nyereményt tudnak felajánlani.

  • szakmai mentorálás: AEDIH tagok, MATE, SZE

  • szakmai szervezet

Értékelési szempontok:

Előre meghirdetett értékelési szempontok:

  • Szaktanácsadói, szakértői és gazdálkodói felhasználói kör igényeinek figyelembevétele

  • Monitorozott időjárási paraméterek száma

  • Kiemelt paraméter használata (csapadék)

  • Döntéstámogatási funkció hatása a gazdálkodás optimalizálásában

Helyszínen meghirdetett (előtte titkos) értékelési szempontok:

  • ...

Az értékelést a témában járta szakemberekből és az AEDIH szakértőiből, szaktanácsadóiból álló zsűri végzi majd a csapatok prezentációja alapján.

Díjazás/értékajánlat: az első három helyezettnek nyeremény felajánlása javasolt.

  • A sikeres, nyertes prototípusokat felvesszük az AEDIH szolgáltatásai közé és terjesztjük az ügyfeleink körében, illetve a nemzetközi tematikus EDIH eseményeken is.

  • Repjegy/részvételi lehetőség az európai össz-EDIH éves konferencián 

  • MATE babati lovardájában hétvégi programcsomag

  • Utalvány

Ezen túl valamennyi jelentkező csapat számára számára biztosított az agrárdigitalizáció mélyebb megismerése, valamint az AEDIH különböző rendezvényein, illetve a gyakorlati közösségéhez történő csatlakozás útján.