Agrár-EDIH oktatást tartottunk Tolna vármegyében, Szekszárdon: a táblahatárok, a hozammérések, a drónok, a robotok, a talajvizsgálatok és a zónázások is a témák között voltak. A szántóföldi növénytermesztés középszintű agrárdigitalizációs oktatásra a NAK Tolna Vármegyei Igazgatóságának tárgyalótermében gyűltek össze a Tolnából és Baranyából érkező gazdálkodók és szaktanácsadók.
További részleteket itt osztottunk és osztunk meg a programról, érdemes kattintani képekért, videókért és kapcsolódó cikkekért: Agrár-EDIH képzés Szekszárdon: táblahatárok, távérzékelés, drónok, robotok, talaj, zónázás esemény.
Délelőtt a Széchenyi István Egyetem két szakembere adott elő. Elsőként Dr. Teschner Gergely egyetemi adjunktus beszélt a drónok gyakorlati használatáról. Az alapismeretek bemutatása után szólt a gyomfelismerés, a szenzorok, a permetező és a monitoring drónok témáiról, kitért a költségekre, a hibalehetőségekre és az általuk tapasztalt tanulságos esetekre. Beszélt a drónnal végzett kárfelmérésről, valamint a légtérhasználati engedély igényléséről is. Felhívta rá a figyelmet, hogy az, aki drónvásárláson gondolkodik, őket felkeresve Mosonmagyaróváron többféle drónt és szoftvereket is a gyakorlatban kipróbálhat, ezzel is segítik az AEDIH-partnereket.
Dr. Ambrus Bálint egyetemi adjunktus az autonóm gépek és a robotika témáiról beszélt részletesen Szekszárdon. Bemutatta, milyen egy vetés robotrajjal, szólt a jogi szabályozásról, a mezőgazdasági robotok használatának lehetőségeiről, a gyomszabályozás és a növényápolás egyre terjedő és pontosabb robotizált megoldásairól. Szólt a Bonirob, a Naio és egyéb gépek fejlesztéseiről, a robotok betakarításban és csomagolásban betöltött szerepéről, valamint az autonóm mozgás kihívásairól. Prezentálta a kalibrációk eredményeit, a 3D szkennelés megoldásait, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazását a levélváltozás érzékelésére.
Délután Dr. Hermann Tamás, az Agrár-EDIH projektvezetője, precíziós gazdálkodási szakértő a menedzsmentzóna lehatárolásról és a hozammérés gyakorlatáról osztott meg tanulságos tapasztalatokat. Kitért a talaj heterogenitásra, a mintavételezés megvalósulására és hibáira, valamint az űrfelvételek alapján készült NDVI térképekre is. A módszertanról, a teljes tápanyagtartalom, a mobilizálható raktárkészlet, a növények számára könnyen felvehető tápanyagkészlet, az azonnal felvehető tápelemek jelentőségéről is szólt, külön kiemelve a modern talajvizsgálati megközelítéseket. A talaj és a növény közötti összefüggésekről, továbbá a holland szaktanácsadási rendszer működéséről is szólt. Nagy szerepet és sok időt szánt a hozamtérképek készítésére és alkalmazására, a hibás adatrögzítésre és a legalább 4 év eredményeire alapozott mérésekre. Több hozammérési szoftver működéséről is beszélt, bemutatva a gazdáknak és szaktanácsadóknak a lehetőségeket. Több területről hozott esettanulmányokat, amelyeken jól látszottak az adatgyűjtési és elemzési hibák, továbbá a jó megoldások eredményeként megvalósult döntéstámogatási folyamatok.
#AEDIH #oktatás #talaj #hozammérés #precisionAG #agráradat #betakarítás #szenzorok #talajminta #szaktanácsadás #agriculture #mezőgazdaság #Tolna #Szekszárd #GAK #NAK #Ménesbirtok