A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Smart Farm tangazdaságában tartottunk "Digitális készségek fejlesztése a precíziós növénytermesztésben" címmel képzést. A házigazda részéről Dr. Gombkötő Nóra és Dr. Kukorelli Gábor is részt vett a 2024.02.15-i programon.
Dr. Balla István, az Agrár-EDIH programot vezető GAK Nonprofit Kft. ügyvezetője, a MATE egyetemi docense a "precíziós növénytermesztés a gyakorlatban" című előadásával készült. Bemutatta a technológia lehetőségeit, az okszerű döntések hatásait, valamint a talaj, a növények és a gépek szempontjából fontos tudnivalókat.
"Azt gondoljuk, hogy a mezőgazdaság számára lesz az egyik legnagyobb ugrás az informatika használatában, hiszen sokan a kockás füzetről váltanak egyből a mesterséges intelligencia alkalmazására. Vannak persze olyan közepes és nagy gazdaságok, amelyek a precíziós gazdálkodás eszköz- és eszmerendszerét már jobban elsajátították, tőlük is sokat lehet tanulni.
A közepes gazdaságok egy jelentős részére viszont ráfér a digitalizáció támogatása a továbblépéshez. Ennek menetét mutatjuk be, a következő szakasz pedig a fejlettségi szintjük emelése az adataik, a lehetőségeik és a tanácsadás alapján.
A digitális képességekkel kevésbé rendelkező őstermelőket, egyéni gazdálkodókat és kkv-ket is segíteni tudjuk az előrelépésben" - mondta az AEDIH célkitűzéseiről és támogatásáról.
Őt Bónus Krisztián óvári gazdász, az AEDIH konzorciumi tag mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. szakembere követte rendkívül tartalmas előadásával. Beszélt a tőszámszabályozásról, a talajművelésről, a növényvédelemről, a tápanyagutánpótlásról, az öntözőrendszerekről, a drónnal való pocok gyérítésről, a hozamadatok és a tengerszint feletti magasság, valamint a lejtők közötti összefüggésekről és sok más technológiai folyamatról is. Értékes tudnivalókat mutatott meg, amelyek jelentősen támogatták a hatékonyságnövelést Mezőhegyesen.
Sokat beszélt a többféle választási lehetőségről a technológiákban, számos kísérletről és megközelítési módról ismertette a tapasztalataikat.
Előadása végén nagy tapssal zárult a program, mely tovább folytatódik a képzéssorozattal, amire itt lehet jelentkezni: https://intro.aedih.hu/form/kepzes-jelentkezes
A további kapcsolódó médiatartalmakat az esemény FB-aloldalán tettünk közzé, érdemes megnézni ezeket itt:
Szeretettel várjuk és hívjuk továbbá az Agrár-EDIH programba a digitalizáció iránt érdeklődő, tanulni és fejlődni vágyó gazdákat.
A jelentkezéshez a személyes és a céges digitális képességekre vonatkozó kérdőívünket (Agrár DMA) itt lehet kitölteni:
Találkozzunk és tanuljunk együtt!