Ugrás a tartalomra

Agrár-EDIH képzést tartottunk Szákszenden: a téma a hozammérés, a térinformatikai programok használata és a termőzóna kialakítás volt

csurjazs küldte be időpontban

Agrár-EDIH képzés Szákszenden: távérzékelés, talajadatok, zónázás - címmel szerveztünk szakmai rendezvényt Szám Donát és Szenek Zoltán szaktanácsadó kollégáinkkal közösen. A kapcsolódó tartalmakat és információkat a program közösségi média aloldalán osztottuk meg, érdemes követni: https://www.facebook.com/events/491336717087254

Szántóföldi növénytermesztés középszintű agrárdigitalizációs oktatás
Időpont: 2025. február 19. szerda
Helyszín: Faluháza, 2856 Szákszend, Száki út 93.

A fő téma Szákszenden a hozammérés, a termőzóna lehatárolás, a talajtermékenység elemzés és a differenciált kijuttatás volt. A két fő előadó Dr. Hermann Tamás, az AEDIH projektmenedzsere, valamint Milics Gábor, a MATE professzora, a Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület elnöke volt. Nem csak beszéltek a QGIS és az ArcGIS térinformatikai szoftverekről, hanem egy szákszendi termőterület adataival be is mutatták a gyakorlati működésüket és hasznukat. Szóba került még a talajszkennelés, a mintavételi módok hatékonysága, valamint a tápanyagutánpótlás témaköre is, amelyekről alkalmazható tudást szereztek a résztvevő gazdálkodók.

A programba bekapcsolódott dr. Papócsi László Gábor is, aki az AEDIH által kínált szolgáltatások, eszközök kipróbálási lehetőségét (Test before invest - TBI) mutatta be a partnereknek, valamint a további támogatási opciókat is felsorolta, kitérve a de minimis (csekély összegű) támogatás keretének terhére megvalósuló formátumra is.

Gyakorlatias bemutatót tartott még Szám Donát és Szenek Zoltán AEDIH-szaktanácsadó párosa is, akik közösen végzik a tevékenységüket megyeszerte.

Az AEDIH program előzetes igényfelmérés alapján, az adatok, az igények, a feltételek és a lehetőségek alapján, szaktanácsadók bevonásával segít összeállítani az adott gazdaság digitalizációs fejlesztési tervét, és az agrárvállalkozók de minimis (csekély összegű támogatás) keretének terhére nyújtott, térítésmentes szolgáltatásaival támogatja a gazdálkodót tervben foglaltak megvalósításában.

A program:

9-11:30 Termőzóna lehatárolás létjogosultsága és módszerei, Talajszkennelés módszerei, Űrfelvételek és Hozamtérképi adatok felvétele, előnye, hátránya - Dr. Milics Gábor

11:30-12:00 ArcGIS gyakorlat és precíziós gazdálkodás tervezés - Szenek Zoltán és Szám Donát

13-16 Talajtermékenység elemzés, differenciált kijuttatás tervezés, QGIS gyakorlat: talajadatok megjelenítése és osztályozása, differenciált kijuttatás tervezés - Dr. Hermann Tamás

Az alap- és középfokú kurzus elvégzését követően a résztvevők alkalmassá válnak az agráradatok kezelésére (pl: talajadatok rögzítése, hozamadatok beolvasása, szűrése és megjelenítése) valamint az egyes rendszerek közötti adatok biztonságos átvitelére, ideértve az adattovábbítást is.

A következő alkalom a tervek szerint március 12-én, Vértesszőlősön lesz, amikorra a gazdálkodók elhozzák a saját hozam- és táblaadataikat, melyek alapján zónalehatárolás és hozamelemzés feladatokat végzünk majd.
 
Köszönjük az aktív részvételt és sok szeretettel várjuk azon a napon is a partnereinket és az érdeklődőket!